30.maijā LBTU Meža un vides zinātņu fakultāte notika pasākums “Dabai draudzīga mežsaimniecība”, kurā tika prezentēts inovatīvs risinājums mežizstrādes plānošanai.
Aicinām noskaties pasākuma ierakstu! https://youtu.be/IkULirbWxgg
Latvijas Universitātes asoc.prof. Ph.D. Vinogradovs norāda, ka meža saimniekošana pāraug uz vides saimniekošanu un teritorijās, kurās kailcirtes ir aizliegtas, jāpielieto adaptīvi risinājumi.
Risinājums piedāvā alternatīvu un ekonomiski pamatotu pieeju regulāra atvēruma kailciršu un izlases ciršu metodēm, kas ļauj uzlabot mežu ekosistēmu pakalpojumus un veicināt dabai draudzīgu mežsaimniecību. Šis risinājums ļauj uzlabot mežu ekosistēmu pakalpojumus un veicina ilgtspējīgu, dabai draudzīgu mežsaimniecību.
IT rīka atvērtie dati ir pieejami publiski: https://github.com/rigasmezi/
Pasākumā piedalījās nozares eksperti, pētnieki, kas dalījās pieredzē IT rīka izstrādē un ieviešanā. Prezentācijas no pasākuma:
- Dabai draudzīga mežsaimniecība LBTU asoc.prof. Ph.D. Baiba Jansone prezentācija, ka
- Mežu ekosistēmas pakalpojumu telpiskā kartēšana un analīze LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes asoc.prof. Ph.D. Ivo Vinogradovs
- Atvērto ģeotelpisko datu pielietojums lēmumu pieņemšanā mežsaimniecības plānošanā SIA SunGIS sistēmu arhitekts Pēteris Brūns
- Rīka integrētās datubāzes struktūras modelēšana un izstrāde SIA RGP izstrādes vadītājs Mairis Kalmikovs
- Praktiskā IT rīka pielietošana mežsaimniecībā SIA Rīgas meži, Meža apsaimniekošanas plānošanas nodaļas vadītājs Juris Zariņš.
Pasākuma noslēgumā notika paneļdiskusija par izstrādātās tehnoloģijas ieviešanu mežsaimniecībā, kurā piedalās pārstāvji no SIA Rīgas meži, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas Universitātes, SIA SunGIS.
LBTU Meža un vides zinātņu pasniedzēja Rita Benta norādīja, ka ikviens meža īpašnieks jau šobrīd uzskata, ka saimnieko videi un dabai draudzīgi, taču šis viedoklis atšķiras no vides aizsardzības organizāciju uzskatiem. Ir nepieciešams panākt vienotu viedokli starp meža apsaimniekotājiem un vides organizācijām, veicinot savstarpēju uzticēšanos. Īstenotās aktivitātes ir progresīvas un uz tām būtu jātiecās arī turpmāk.
Papildus pārstāvji izteica priekšlikumu, ka varētu rosināt likumdošanas grozījumus, kas meža īpašniekiem, kas meža apsaimniekošanas plānā iestrādā dabai tuvas mežsaimniecības prakses teritorijas, pieļauj izņēmumus meža apsaimniekošanas nosacījumos, kā arī šādas teritorijas varētu iekļaut 30% ES noteiktajās platībās ar daļēju aizsardzības statusu.
Pasākums tika īstenots projekta ietvaros “Mežizstrādes automatizētas plānošanas algoritmu, datu apstrādes un analīzes IT rīka izstrāde rūpnieciskā pētījuma ietvaros, nodrošinot alternatīvu, inovatīvu un ekonomiski pamatotu risinājumu regulāra atvēruma kailciršu un izlases ciršu metodēm, balstoties uz optimālu ekosistēmu pakalpojumu sniegšanas modeli mežsaimniecībā” (Projekta Nr. 23-00-A01612-000004).
Projekta īstenotāji ir Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte, SIA Rīgas meži, SIA SunGIS, RGP SIA, biedrība "Latvijas Mednieku savienība", biedrība "Pierīgas partnerība" un SIA Niedrāji MR.