Uzņēmums dibināts: 2019
Darbinieku skaits: 3
Nozare: pārtikas ražošana
Inovatīvais virziens: bioekonomika
Zīmols “Dreiling” ražo sukādes un aukstumā žāvētus (liofilizētus) Latvijā audzētu augļu, ogu un dārzeņu kraukšķus. Inovatīvā ražošanas pieeja, ko sniedz liofilizators, ir izvirzījusies uzņēmuma priekšplānā un apstiprina bioekonomikas pamatprincipus.
Kopš 2019. gada beigām Ropažu novadā Daigas Zaicevas vadībā darbojas ģimenes uzņēmums, kura pirmsākumi meklējami 2004. gadā dzīvoklītī ar visparastāko žāvētāju, lai pašu rokām pagatavotu sukādes, kas Daigas vecākajam bērnam ļoti garšoja, bet tajā laikā bija ļoti dārgas. “Mēs jau tādi darbīgi cilvēki no laukiem, amats bija rokā,” saka Daiga. Un tā, laikam ejot, sukādes tika dotas degustēšanai tuvākajiem draugiem, un visi bija sajūsmā. Vienā brīdī atskanēja jautājums: “Kāpēc jūs
savu produktu nelaižat tautās?” Iedvesmota rakstīt projektu, Daiga ar vīru internetā atrada īpašu iekārtu – liofilizatoru un nolēma izmēģināt un iegādāties iekārtas mazo versiju. Liofilizācija ir žāvēšana aukstumā. Procesa laikā ogas un augļi tiek žāvēti vakuumā lielā aukstumā (līdz -40 °C). Izņemot pirmās ogas no aukstās žāvēšanas iekārtas, viņus sagaidīja patīkams pārsteigums, jo produkti bija ļoti interesanti un garšīgi. Atšķirībā no tradicionālās žāvēšanas metodes, pateicoties temperatūrai, gala produkts saglabā savu sākotnējo formu.
Sākotnēji šī produkcija bija kā eksperiments, taču pēc lielā pieprasījuma “Dreiling” komanda saprata, ka šiem produktiem ir jāpapildina esošais sortiments. Tā uzņēmuma darbība ievirzījās inovatīvās sliedēs, iegādājoties jau nākamo iekārtu, kas bija lielāka. Ar mazo iekārtu bija iespēja saražot produkciju ļoti nelielos apjomos.
Pakāpeniski “Dreiling” sortimentā ieviesa arī riekstu krēmus ar liofilizētām ogām un augļiem, kā arī šokolādes un riekstu izstrādājumus ar liofilizētiem produktiem.
“Dreiling” izvēlas tikai Latvijā audzētus augļus un ogas no vietējiem audzētājiem. Šobrīd jau ir nostiprinājušies pastāvīgie piegādātāji un sadarbības partneri. Tāpat bitenieki interesējas par “Dreiling” produkciju, lai pievienotu medum un padarītu to skābenāku – “kā jau latviešiem patīk,” teic Daiga.
Saražoto produkciju var glabāt ilgi, jo tā nebojājas, un var tirgot arī pēc gada, būtiski samazinot pārtikas atkritumus. Savukārt svaigo augļu iepirkumos rūpīgi jāizvēlas iepērkamais daudzums, jo tie bojājas daudz ātrāk. Kā lielāko izaicinājumu Daiga atceras pirmo liofilizatoru, kas bija sūtīts no ASV. Tas bieži plīsa,
garantijas ietvaros to varēja salabot, taču tas aizņēma vairākus mēnešus, kas būtiski ietekmēja ražošanas procesu.
Būs pagājis gads, kopš Daiga ir aizgājusi no sava pamatdarba un visu laiku velta uzņēmuma attīstībai, kas vainagojies ar panākumiem. Mājā atjaunotā garāža ražošanas procesam jau ir par šauru, tāpēc tuvākajā nākotnē uzņēmums vēlas paplašināties. Šobrīd ir iegādāts īpašums ar senu muižu, ko plānots
atjaunot.
Plānojot jaunās telpas, Daiga gribētu uzstādīt arī saules paneļus, lai samazinātu elektrības patēriņu un izmaksas. Papildus – liofilizācijas iekārta izdala siltumu, tāpēc nebūs jātērē tik daudz resursu ēkas apsildīšanai.