Jauniešu idejas svētku noskaņās. Mazais simtgades pilsonis

Jauniešu idejas svētku noskaņās. Mazais simtgades pilsonis

Novembra sākumā biedrība „Pierīgas partnerība” sadarbībā ar biedrību „Māk-onis” devās uz Olaines 1. vidusskolu un Olaines 2. vidusskolu, kā arī uz Babītes vidusskolu, lai, atsaucoties Latvijas Pilsoniskās alianses aicinājumam, vadītu aktivitāti „Mazais simtgades pilsonis”, kā arī palīdzētu jauniešiem ģenerēt idejas un uzzināt par to īstenošanas iespējām.

Kampaņa „Mazais simtgades pilsonis” ir diskusija un argumentācijas treniņš par pilsonisko līdzdalību un attieksmi. Izvēloties kādu no sadaļām —„piekrītu”, „vairāk piekrītu”, „vairāk nepiekrītu” un „nepiekrītu” —, jaunieši domāja un argumentēja par tādiem jautājumiem kā „Latvija ir iespēju zeme”, „Savu nākotni es redzu Latvijā”, „Brīvprātīgais darbs mani pilnveido”, „Es labprāt satiktos ar Latvijas politiķiem”, „Ja būtu iespēja piedalīties pašvaldību vēlēšanās no 16 gadiem, es piedalītos” un citiem. Tā bija iespēja uzzināt vienam otra viedokli, pārdomāt, ņemot vērā uzstādījumu, ka nav pareizo un nepareizo atbilžu. Kopumā jauniešu noskaņojums, lai gan bieži noskaņots uz problēmām, vērsts arī uz iespēju pašiem mainīt un uzlabot vidi sev apkārt. Pēc diskusijas par vispārējo situāciju Latvijā, jaunieši pievērsās pozitīvajiem aspektiem, nepieciešamajiem uzlabojumiem un idejām, ko paši var īstenot.

Olaines novada jauniešos vērojams lokālpatriotisms — viņi novērtē infrastruktūru, brīvā laika pavadīšanas iespējas, piemēram, jauniešu centru „Popkorns”, sporta iespējas, vides sakoptību. Tomēr ir arī daudz jomu, ko jaunieši redz kā uzlabojamas: darbavietu trūkums, izceļot biznesa inkubatora izveides iespēju; nepieciešams uzlabot kultūras dzīvi, par prioritāti izvirzot kino demonstrēšanas iespēju palielināšanu; nozīmīga problēma jauniešu acīs ir arī izklaides vietu un ēdināšanas iestāžu trūkums; jauniešiem ir interese arī par sociālo apstākļu uzlabošanu senioriem, tostarp Olaines sociālās aprūpes centra labiekārtošanu. Paši jaunieši ģenerē un vēlas īstenot tādas idejas kā Olaines 50. gadadienas pasākumi — izglītojošs pārgājiens, filma par Olaini, pasākums skolām „Es mīlu Tevi, Olaine”, mūzikas festivāls —, dzīvnieku patversmes izveide, laivu festivāls, sporta nedēļa, saliedēšanās pasākums visiem skolēniem, vides sakopšana un dzērvenes simbola interesanta popularizēšana.

Babītes vidusskolā ciemojāmies ne tikai stundu laikā, bet arī 11. novembra pasākumā, kurā kopā ar Latvijas simtgades jauniešu rīcības komiteju stāstījām par simtgades pasākumiem, pašu simtgades svinēšanas būtību. Jaunieši ģenerēja tādas idejas kā veloceliņu nepieciešamība, eksakto zināšanu pilnveides iespējas, bezdarba mazināšana, tūrisma objektu atjaunošana un popularizēšana, izklaides un tirdzniecības vietas izveide, Piņķu ūdenskrātuves sakopšana, Babītes muzeja, sporta kluba izveide, sporta infrastruktūras sakārtošana.

Paldies Olaines 1. vidusskolai par sevišķu atsaucību, Olaines 2. vidusskolai, Babītes vidusskolai, ideju pilnajiem jauniešiem, biedrībai „Māk-onis”, Andrim Krūmiņam, kā arī Latvijas Pilsoniskajai aliansei par uzticību. Jauniešiem ir superīgas idejas, mūsu uzdevums — palīdzēt tām īstenoties! Plašāk par programmu un idejām vari uzzināt, rakstot brigita.medne@pierigaspartneriba.lv.

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.