Atskats no pieredzes brauciena Vācijā projekta CoLabora ietvaros

Atskats no pieredzes brauciena Vācijā projekta CoLabora ietvaros

Biedrība "Pierīgas partnerība" kopā ar sadarbības partneriem no koprades telpas "CoLabora Lielvārde" un "Biznesa Vēstniecība" novembrī devās pieredzes apmaiņas un mācību braucienā uz Vāciju, kur gūtas plašākas zināšanas par koprades telpu izveidi. Jauniegūtās zināšanas tālāk plānots pielietot koprades telpas izveidē Olainē.

CoLabora dalībvalstis dalījās savā pieredzē par paveikto, kā arī plānotajiem uzdevumiem turpmāk. Kā vieni no iedvesmojošākajiem projekta dalībniekiem jāizceļ Spānija - ar koprades telpām Cowocat, kas kopš 2013. gada ir izveidojuši jau 24 koprades vietas Spānijā. Viņi deva padomus jau tālākajiem soļiem - kad koprades telpa ir izveidota, kā būvēt un noturēt tās kopienu. Savukārt Velsas koprades vietu veidotāji veica apkopojumu par dažādām koprades vietām, secinot - kas strādā un kas nē, ko ņemt kā piemēru, veidojot savu koprades telpu.

Caur kopīgām diskusijām plānojām un apzinājām, kādas ir koprades telpu veidošanas iespējas lauku reģionos, par labo un ne tik labo praksi un ko no tās mācīties, veidojot šādas telpas. Izvērtējām brauciena laikā aplūkotās vēl tikai  plānotās koprades telpas un sniedzām ieteikumus, kā labāk attīstīt šīs telpas, ar ko rēķināties un ko darīt citādāk. Kopīgi spriedām par savstarpējām nākotnes tīklošanās iespējām jau internacionālā līmenī, kā savest kopā kopienas rezidentus un kā piesaistīt jaunus, saglabājot, attīstot, palielinot savu kopienu, piedāvājot rezidentiem arvien plašākas iespējas arī ārpus koprades telpām. 

Pieredzes brauciena noslēgumā devāmies uz izstādes atklāšanu par "COWORKING vietām", kur tika novietots arī stends par Latvijas aktivitātēm - Pierīgas partnerības plānoto koprades telpu "Dzīvoklis", Zied zemes jau izveidoto un apgriezienus uzņemošo "CoLabora Lielvārde" un Biznesa Vēstniecības pop-up koprades vietu Tīrainē. Līdz ar to, esam lepni nest Latvijas vārdu Eiropas līmenī kā koprades telpu veidotāji lauku reģionos.

Izstādes programmu veidoja 2 daļas: iedvesmas un pieredzes stāsti no Vācijas koprades telpu veidotājiem, un darbs grupās, daloties pieredzē, uzzinot papildus interesējošos jautājumus, apmainoties ar kontaktiem un piedāvājot risinājumus dažādiem problēmjautājumiem, kas skar koprades telpu attīstību lauku reģionos.

Apmeklētās prezentācijas un apskates viesošanās lika secināt, ka Vācijā ir aktuāli nevis būvēt jaunas ēkas, bet izmantot jau esošās - atjaunojot tās jaunā veidolā, dodot tām otro dzīvību. Un šādu telpu atjaunošanā liels atbalsts ir vietējās pašvaldības, kas iesaistās arī kopienas veidošanas procesos un dažādu pasākumu izstrādē. Nereti šīs ir pašvaldību izstrādātas iniciatīvas. Viens no lielakajiem pārsteigumiem izstādē bija pieredzes stāsts no CoWorkLand, kas ir koprades telpu kooperatīvs, apvienojot 36 koprades telpas Vācijā.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koprades telpas "Ammersee Denkerhaus" veidotājs norādīja, ka: "koprade ir par kultūru. Par kopā strādāšanu un satikšanos", tādēļ tai nevajadzētu ļaut veidoties pašplūsmā un uztvert kā ierasto biroja modeli. Kā viens no svarīgiem aspektiem, kas mūsdienās veido koprades telpas, tika izcelta digitalizācija. Mūsdienās cilvēkiem tā ir neatņemama, tādēļ ir jāspēj būt elastīgam, ātram un atbilstošam. Tā atvieglo daudzus koprades procesus, kā arī uzlabo darba balansu. Šobrīd viņi plāno jaunu, pievilcīgu koprades projektu - izveidot koprades telpu vilciena stacijā, kā pop-up vietu, lai noskaidrotu, ko cilvēki vēlas, kas tiem vajadzīgs un ko ir nepieciešams nodrošināt.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Noteikti jāpiemin 2,5 gadus ilgstošā koprades vieta "Coconat". Tās ideoloģija ir doties uz darbu kā atpūtu. Līdz ar to, lielajās pilsētās esošiem pašnodarbinātiem ir iespēja "aizbēgt" no pilsētas uz lauku reģionu un baudīt netraucētu atpūtu pie dabas. Šādā ēkā pieejamas gan jogas nodarbības, gan iedzīvojies ugunsdzēsēju depo, kā arī ir pieejami numuriņi nakšņošanai. Papildus 1 reizi gadā tiek organizēts festivāls šajā koprades vietā, pulcinot arvien jaunu auditoriju, reklamējot sevi plašāk. Tomēr pārstāvis atzina, ka pamatauditorija šādai koprades telpai ir pilsētas darbinieki, kas brauc "izvēdināt galvu" no pilsētas putekļiem. Un liels plus ir pieejamā aplikācija ar apskates vietām konkrētajā reģionā.

 

Projekta starptautiskie sadarbības partneri ir LEADER grupas no Spānjas, Velsas, Īrijas, Lielbritānijas, Vācijas un Francijas. Pieredzes apmaiņa tiek veikta projekta „European cooperation project on coworking spaces in rural areas” Nr.18-00-A019.333-000015 Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros.

 

 

 

 

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.