EXIT RĪGA teritorijā tapis pirmais Iekļaujoša tūrisma maršruts!

EXIT RĪGA teritorijā tapis pirmais Iekļaujoša tūrisma maršruts!

Pašā zelta rudenī, no 16. līdz 17.oktobrim, piesaistot pieejamības ekspertus un mērķgrupas pārstāvjus, EXIT RĪGA teritorijā notikusi pirmā iekļaujošā tūrisma maršruta izpēte.

Braucienā piedalījās iekļaujošas kultūras veicinātāja, mākslas terapeite un dizainere Lība Bērziņa, kura ikdienā pasniedz lekcijas par kultūras pieejamību visā Latvijā, pasaules čempions paraiejādē un Parīzes Paralimpisko 2024 spēļu 2 zelta medaļu ieguvējs Rihards Snikus, kā arī sociālais rehabilitētājs, kurš ikdienā strādā ar prasmju trenēšanu dažādās jomās cilvēkiem ar invaliditāti Vigo Pudžmis. No organizāciju puses piedalījās Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”, kuru pārstāvēja www.mapeirons.eu satura veidotājs Ritvars Brālis, invalīdu apvienība, biedrība “Aizvējš”, pārstāvis Aivars Krūzmētra, kurā sapulcējušies cilvēki ar invaliditāti gan no Rīgas, gan tuvākas un tālākas apkārtnes, lai būtu starp savējiem, kā arī ceļojumu aģentūra “Difftravel”, www.difftravel.org, tās vadītājas Santas Beitānes personā.

“Difftravel” ir sociālais uzņēmums, kurš piedāvā braucienus Latvijā un ārpus tās cilvēkiem ar invaliditāti speciāli pielāgotā mikroautobusā, ar kuru devāmies arī minētajā Pierīgas objektu apskates braucienā. Santa, strādājot ar mērķgrupu ikdienā uzsver, ka cilvēki ar invaliditāti, tostarp seniori, kuri dzīves laikā guvuši traumas un kļuvuši ierobežoti savā mobilitātē, vēlas dzīvot kvalitatīvu dzīvi un ceļot tāpat kā visi pārējie – uzskats, ka viņi to nedara, ir tikai stereotips.

Plānojot braucienu un apzinot objektu loku kļuva skaidrs, ka lielākā daļa piedāvājuma ietver pašvaldību izveidotās publiskās infrasturktūras objektus (pastaigu takas, muzeji, bibliotēkas, parki, u.c.), kuros tiek ievēroti universālā dizaina un pieejamības pamatprincipi. Maršrutu centāmies pēc iespējas papildināt arī ar privātajiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem. Pateicamies visiem objektiem un to darbiniekiem par patiesi sirsnīgu mūsu grupas uzņemšanu!

Rezultātā, iekļaujošais maršruts tapis šāds:

  • Vides izglītības centrs “Botania”, Salaspils novadā – viens no jaunākajiem un visu maņu ziņā košākajiem objektiem visām vecuma grupām Pierīgā. “Botania” telpās ir vertikālais pacēlājs, pielāgota tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem, plašas ejas, nav sliekšņi starp telpām. Nav info Braila rakstā. Tualetē arī ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas par augu dzīvi.
  • Knuta Skujenieka dzejas pastaiga Salaspils novadā – jauns kultūrtūrisma produkts, 7k gara taka pilsētā ar 8 punktiem. Galvenais saturs ir noklausāms, skenējot stendā esošo QR kodu – uzklausāms stāsts par punktu, tematikai piemeklēta dzeja un arī dziesmas atskaņojums ar K.Skujenieka vārdiem.
  • LU Rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētava "Babīte", Mārupes novads - lai gan lielākā daļa rododendru zied maija beigās un jūnija sākumā, šeit būs ko redzēt arī jebkurā citā gada mēnesī, jo teritorijā ir daudz dažādu košumkrūmu un koku. Iekārtots laukums ar atpūtas vietu, kā arī viens takas posms ar īpaši nostiprinātu gumijas režģi zem zāliena, kas pārvietošanos palīglīdzekļos padara stabilāku, nav dubļu. Pielāgota tualete.
  • Annas Koku skola, Mārupes novads – vieta, kur caur interaktīvām spēlēm gida pavadībā piedzīvot ekskursiju par kokiem un augiem. Teritorija un ēkas ir daļēji pieejams, nepieciešams asistents.
  • Olaines Vēstures un mākslas muzejs un Pirmā Pasaules kara maršruts, Olaines novads – Muzejs apmeklētājiem piedāvā sešas pastāvīgās ekspozīcijas. Ir pielāgota tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Uz 2. stāvu var uzbraukt par salokāmo pandusu ar asistenta palīdzību.
  • Nakšņošanai iesakām viesnīcu “Baltvilla”, Ropažu novads. Viesnīcā ērta nokļūšana, plašas ejas, pielāgota tualete un stāvvieta. Viesnīcā ir numuriņš, kurš pielāgots cilvēkiem ar invaliditāti, lifts.
  • Ķekavas novadpētniecības muzejs, Ķekavas novads – Muzeja misija ir veidot izpratni par novada vēsturi un rosināt iedzīvotāju un tūristu interesi par karikatūrista E.Ozoliņa radošo darbību un karikatūru kā mākslas žanru. Pieejama stāvvieta cilvēkiem ar invaliditāti, pie ieejas uzbrauktuve, uz visiem 3 stāviem lifts, tualete pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
  • Kafejnīca “Pie Zelta Liepas”, Ogres novads – patiesi gardi ēdieni, tai skaitām no vēsturiskās ēdienkartes. Šeit darbojas kā sociālais uzņēmums, kas apmāca cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem un attīsta viņu prasmes, veicina sabiedrības izglītošanu par iekļaujošu vidi. Kafejnīcā strādā vairāk kā 11 cilvēki ar invaliditāti. Ēkas 1. stāvā darbojas arī tūrisma informācijas centrs. Ēkā ir pielāgota tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ir uzbrauktuve un pie kafejnīcas ir stāvvieta cilvēkiem ar invaliditāti.
  • Ogres vēstures un mākslas muzejs, Ogres novads – Muzeja krājumu veido vairāk nekā 40 tūkstoši dažādu priekšmetu. Muzeja izstāžu zālēs izstādes mainās teju ik mēnesi. Ir pieejams lifts, plašas ejas.
  • Sveču liešanas darbnīca “Un Te”, Ogres novads – ražotnē var iekļūt no pagalma puses pa uzbrauktuvi. Šeit notiek sveču liešanas meistarklases, ik pa laikam nelieli mūzikas koncerti unsvinības. Meistarklasēs dalību ņem arī gados vecāki cilvēki un cilvēki ar invaliditāti. Tualete nav pielāgota un pagalmā var novietot auto.
  • Daugavas promenāde un Ogres bāka, Ogres novads – piebraucot no Jura Alunāna ielas ērta stāvvieta, gluds segums, skaists skats uz Daugavu un bāku. Pieejams audiogids.

Kopumā maršruts izdevies pietiekami piesātināts, un gūt pēc iespējas patīkamāku tūrisma pieredzi palīdz arī vietējās produkcijas izvēle, kas var uzmundrināt arī piekusuma brīžos. Tāpēc brauciena dalībnieki tika cienāti ar unikāliem, Pierīgā radītiem produktiem – zīmola “Dreiling” mandelēm šokolādē, kas papildinātas ar avenēm, smiltsērķšķiem, cidonijām un citām garšām, tapušas Ropažu novadā un kraukšķīgiem dažādu garšu “Kale” čipšiem, kas ir ar augstu vitamīnu un minerālvielu līmeni sastāvā, jo nav cepti, bet žāvēti, gatavoti Ādažu novadā.

Brauciena ietvaros, pārrunājot objektu piekļūstamības attīstību un izaicinājumus tika secināts, ka liela nozīme ir ne tikai fiziskai piekļūstamībai. Ļoti svarīga ir tūrisma objektu darbinieku gatavība uzņemt grupas ar dažādām vajadzībām un zināšanas, kā palīdzēt. Apvienība “Apeirons” atgādina, ka vides pieejamība nav domāta tikai cilvēkiem ar invaliditāti, jo tā ir svarīga arī veciem cilvēkiem, māmiņām ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ar īslaicīgi ierobežotu mobilitāti. Objekts kļūst pieejams ikvienam.

Visi objekti, pēc to apmeklēšanas, iekļauti www.mapeirons.eu vai arī papildināta informācija par tiem, ar precīziem speciālistu norādījumiem par to pieejamību. Lai veicinātu visu sabiedrības grupu atpūtas un ceļošanas iespējas arī EXIT RĪGA mobilās aplikācijas objektu sadaļā plānots ieviest jaunu sadaļu, kas veltīta iekļaujošiem objektiem. Šis brauciens bija lieliska iespēja gūt ieskatu kā vērtēt objektu piekļūstamību un kā to uzlabot. Iespējams, ka viss nekad nebūs pieejams pilnīgi visiem, bet mēs varam tiekties uz to, lai katram ir pieejama vismaz daļa atpūtas piedāvājuma.

✴️ Ja tavs tūrisma objekts ir pieejams mērķgrupai, lūgums atsūtīt informāciju uz info@exitriga.lv

✴️ Ja Jūs vēlaties uzzināt vairāk par iekļaujošo tūrismu, aicinām piedalīties tūrisma seminārā, kas notiks 14.novembrī Ķekavā. Vairāk šeit: https://exitriga.lv/jaunumi/432-seminaram-turisma-jomas-profesionaliem-turisms-ikvienam-cels-uz-pieklustamibu

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.