Uzņēmums dibināts: 1994
Darbinieku skaits: 38
Nozare: pārtikas ražotājs
Inovatīvais virziens: energoefektivitāte
SIA “Malevss” ne tikai ražo gardus svaigos sierus, bet arī ievieš energoefektīvus risinājumus ražošanas procesos, rūpējoties par ilgtspējīgu nākotni. Uzņēmums, ko 1994. gadā dibināja Māris Legzdiņš, no neliela pārtikas tirdzniecības un ēdināšanas uzņēmuma ir izaudzis līdz ievērojamam siera ražotājam.
Ideja par siera ražošanu radās 2009. gadā. “Krīzes laikā ēdināšanas jomā bija grūti, un mēs meklējām jaunas iespējas,” atceras Māris. “Līdz tam uz Jāņiem bijām gatavojuši sieru paši sev un klientiem, un tas visiem ļoti garšoja, tāpēc nolēmām, ka jāražo siers visu cauru gadu.”
“Malevss” zīmols ar nosaukumu “SierŠtelle” ir ne tikai ražotne, bet arī vieta, kur ielūkoties siera tapšanas procesā un iegādāties svaigi gatavotus produktus. Uzņēmumam ir divas struktūrvienības: ražotne Ikšķilē un kafejnīca Ogrē. Uzņēmums lepojas ar plašo sieru klāstu, kas ietver gan sāļos, gan saldos sierus. Sieru ražošanā tiek izmantotas tikai Latvijas izejvielas, ievērojot tradicionālas receptes un apvienojot tās ar mūsdienīgām tehnoloģijām.
Uzņēmumā inovatīvas tehnoloģijas satiekas ar rūpēm par apkārtējo vidi. Jau no pašiem pirmsākumiem ir ieviesta virkne ilgtspējīgu un energoefektīvu risinājumu. “Mēs jau 2014. gadā uzstādījām saules kolektorus uz jumta, lai sildītu ūdeni,” stāsta uzņēmuma vadītājs, “tas ļāva mums samazināt gāzes patēriņu un CO2 izmešus gandrīz trīs reizes!”
- gadā tika izbūvēta ražotne Ikšķilē. Lai tā būtu energoefektīva, tika samazināts apkures granulu patēriņš, izmantojot modernus logus, ārsienas un jumta siltinājumu. Ražotnē ieviesta virkne vēl citu energoefektīvu risinājumu – uz jumta uzstādīti vairāk nekā 120 saules paneļi, tiek izmantota ventilācijas rekuperācijas sistēma, kas atgūst siltumu no izejošā gaisa, un siltuma atgūšana no siera ražošanas procesā iegūtajām sūkalām.
“Sūkalas ir pietiekami karstas, un mēs no tām atgūstam siltumu, lai sildītu ūdeni un taupītu granulas apkurei. Mūsu moto ir būt maksimāli zaļiem, un mēs nepārtraukti domājam par to, kā vēl varam uzlabot savu ietekmi uz vidi,” skaidro Māris.
Tuvākajā laikā plānots uzstādīt siltummaiņus, kas ļaus atgūt siltumu no aukstuma agregātiem, un kas tiks izmantoti akumulācijas tvertnes sildīšanai, lai tālāk nodrošinātu gan silto ūdeni, gan siltumu apkurei. Tā tiks samazināts granulu un elektrības patēriņš, kā arī CO2 izmeši. Tā kā uzņēmumam ir veiksmīga pieredze ar saules paneļiem uz jumta, tuvākajā nākotnē tiek plānots arī uzstādīt papildu saules paneļus uz zemes.
Pieredze liecina, ka, ieviešot jaunus risinājumus, rodas objektīvas grūtības, tāpēc valsts sniegtais atbalsts palīdz veicināt inovāciju ieviešanu, mazinot atkarību no energoresursiem.
“Ir svarīgi atbalstīt vietējos uzņēmumus, kas ražo zaļāk un tuvāk dabai,” aicina Māris. “Tādā veidā radītā produkcija ir kopīgs auglis, un vissvarīgākais – visa šī naudiņa paliek mūsu zemē, Latvijā.” Māra vēstījums ir skaidrs: ilgtspējīga nākotne ir iespējama, ja mēs rīkosimies drosmīgi, sadarbosimies un atbalstīsim viens otru. Atbalstot vietējos uzņēmumus, kas rūpējas par vidi, mēs veicinām ne vien ekonomikas izaugsmi, bet arī stiprinām Latvijas nākotni.