Kurš grib iet tālu - iet kopā. LEADER TNC Fair Igaunijā

Kurš grib iet tālu - iet kopā. LEADER TNC Fair Igaunijā

„Tas, kurš grib iet ātri – iet viens, tas, kurš grib iet tālu – iet kopā.” Ar tādu moto sākās Leader Fair TNC (Transnational Cooperation) Igaunijā no 24. līdz 26. augustam, ko apmeklēja arī biedrības „Pierīgas partnerība” pārstāves Nadīna Millere un Alīna Lukjanceva.

Pirmajā dienā bija iespēja iepazīties ar konferences dalībniekiem no Ziemeļu un Baltijas valstīm (Somijas, Igaunijas, Lietuvas, Zviedrijas, Dānijas, Vācijas, Polijas) un pārrunāt aktuālās sadarbības iespējas.

Otrajā dienā dalībnieki iesaistījās dažādās darba grupās — Nadīna Millere grupās par lauku attīstību un amatniecības un mājražošanas attīstību, savukārt Alīna Lukjanceva par jauniešu aktivitātēm un kopienu attīstību.

Viens no spilgtākajiem iespaidiem ir Polijas piemērs lauku attīstībā, tūrisma izveidošanas iespējas arī „tukšā vietā”, — pēc vecām skicēm izveidots koka nocietinājums, kurā tagad regulāri tiek organizētas autentiskas bruņinieku cīņas. Šī vieta tagad pulcē daudzus tūristus, Ziemassvētku laikā tā pārvēršas par pasaku ciemu ar gaismām un tirdziņu. Savukārt somu kolēģi iedeva ambīcijas dzirksteli ar to, ka savā vietējā teritorijā māca katru iedzīvotāju piesaistīt naudu no tūrisma, radot izmitināšanas iespējas savās mājās.

Citā darba grupā amatniecības attīstība tika pārrunāta kontekstā ar kultūras objektu saglabāšanu. Igaunijas pārstāvji šajā grupā dalījās pieredzē, kā senās ēkās veido lieliskus tūrisma objektus ar amatniecības darbnīcām un cik veiksmīgi ieinteresē apkārtējos iedzīvotājus un mākslas cienītājus, radoši atjaunojot senās ēkas.

Dienas otrajā pusē un trešajā dienā turpinājās labo piemēru apskate dabā un izbraukumi. Pie Peipusa ezera apbrīnas vērta bija Varnu galerija, kura bija iekārtota un atjaunota, saglabājot senatnīgo noskaņu. Pagalmā un mājas garāžā bija izvietota izstāde ar stāstiem par cilvēku likteņiem.

Kontakti un idejas projektiem iegūtas, enerģija un iedvesma tāpat, priekšā vien laiks projektu rakstīšanai un turpmākai kopīgai lauku attīstībai.

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.