Viedo ciemu stāsti: pieredzes apmaiņas ceļojums Tukuma novada piekrastē

Viedo ciemu stāsti: pieredzes apmaiņas ceļojums Tukuma novada piekrastē

Aizvadītajā nedēļas nogalē biedrību “Pierīgas partnerība” un “Partnerība Daugavkrasts” pārstāvji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Tukuma novada lauku teritorijām un piekrasti. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt brauciena dalībniekus ar partnerības “Laukiem un Jūrai” pieredzi iedzīvotāju līdzdalības veicināšanā un viedo ciemu attīstībā. Viens no aktuālākajiem jautājumiem, ko apsprieda dalībnieki, bija šīs teritorijas iedzīvotāju fenomens – kā tiek radītas tik izcilas projektu iniciatīvas, kas vairākkārt ir saņēmušas Latvijas Dižprojekta balvas.

Pasākums sākās ar aktīvā Smārdes ciema apmeklējumu, kur Ilze Turka iepazīstināja ar partnerības “Laukiem un Jūrai” darbības principiem un lielākajiem sasniegumiem, kā arī pastāstīja par aktivitātēm pašā Smārdes ciemā, kas jau vairākus gadus izceļas ar  dažādām iedzīvotāju iniciatīvām: kopienas ēka, kultūras vieta, parks un aktīvu iedzīvotāju padomi. Viens no lielākajiem smārdenieku panākumiem, kas neatstāja vienaldzīgus viesus – pašvaldības finansēts kopienas aktivizētājs tikai Smārdes kopienai, kurš no septembra uzsāk savu darbību. Savu pieredzi dalībniekiem izklāstīja arī Astrīda Slavinska no senioru biedrības “Sarma”, atklājot būtiskākās aktivitātes.

Dalībniekiem bija iespēja viesoties  Apgrieztā mājā, kas 2022. gadā saņēma Dižprojekta statusu. Dalībnieki izteica laba vēlējumus šī tūrisma objekta idejas autoriem un īstenotājiem, novēlot tam turpmāku popularitātes pieaugumu gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Šlokenbekas muiža pārsteidza ar vietējās vēstures nepārtraukto popularizēšanu un ar inovatīviem projektiem, kas īstenoti ar ES fondu līdzekļu atbalstu, piemēram, Da Vinci tiltiņu un viedo soliņu, kas ne tikai rotā apkārtni, bet arī sniedz iespēju interaktīvā veidā uzzināt dažādus faktus par šo vietu.

Dienas otrajā pusē dalībnieki devās uz piekrasti, uz viedo Enguri, kur IT speciālists Ainars Dubra ar savu kundzi, mākslinieci Dainu, stāstīja par Mācītājmājas atdzīvināšanu. Šī ēka ir kļuvusi par kopienas centru un ievērojamu tūrisma objektu. Ar savu pieredzi dalījās arī aktīvā Engures iedzīvotāja Baiba Dorne, stāstot par darbu iedzīvotāju padomē un cilvēku vienošanu kopdarbam un interešu aizstāvībai. Īpašu sajūsmu raisīja stāsts par iedzīvotāju iesaistīšanos Engures vidusskolas saglabāšanā.

Dienas noslēgumā dalībnieki apmeklēja "Kukul", vietu, kur sadzīvo vietējo saimnieku aizraušanās – beķereja, māksla un alus brūzis. Neskatoties uz lietaino laiku, daļa dalībnieku devās uz Engures molu, kur biedrības "Jūras Zeme" pārstāvis Āris Ādlers iepazīstināja ar sadarbības projektu rezultātiem un vietējiem projektiem.

Dalībnieki pārnakšņoja Apšuciema skolā un nākamās dienas rītu sāka ar Ragaciema apmeklējumu. Satikšanās vietā "Skudras", Agnese Skudra vadīja izzinošas brokastis, stāstot par savu uzņēmējdarbības ceļu un mājražošanas attīstību Ragaciemā un vietējo iedzīvotāju un mājražotāju sadarbību vietas attīstībā.

Pēc Ragaciema Seduma apmeklējuma, kur dalībnieki uzzināja par zvejnieku apmetni un tās vēsturi, viņi devās uz Lapmežciema muzeju, kas izceļas ar interesantu stāstu par ciema vēsturi un ir izveidots ar ES fondu atbalstu. Pasākuma noslēgumā dalībnieki apmeklēja Gaiķu mājas, kur notika Mājas kafejnīcas diena, un uzzināja par "Jūrciemu" iniciatīvu, kas apvieno vairākus piejūras ciemus un to iedzīvotājus.

Dalībnieki atzina, ka pasākuma lielākais ieguvums bija iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem un iegūt vērtīgas idejas, kas ir vērstas uz turpmāko sadarbību un attīstību

Pasākums tiek īstenots projektā „Kaimiņu kopienu kopspēks”, Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/041/58 īsteno biedrības „Pierīgas partnerība” un „Partnerība Daugavkrasts". Finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.