Saimnieku stāsti: Agnese Bērziņa un Doles tējas

Saimnieku stāsti: Agnese Bērziņa un Doles tējas

Agnese Bērziņa, "Doles tēju" saimniece, kopā ar ģimeni, iedvesmojoties no Latvijas dabas spēka un tradīcijām, saimnieko gleznainajā Doles salā Salaspils novadā, līdzās Daugavas muzejam. Šajā ainaviskajā dabas parka teritorijā viņi saimnieko ar rūpēm par vidi – audzējot ārstniecības augus, ražojot "Doles tējas" un uzņemot viesus gan veikaliņā, gan Svētku paviljonā, kur norisinās arī svinības. Savukārt izzinošās ekskursijas sniedz apmeklētājiem iespēju tuvāk iepazīt daudzveidīgo tēju pasauli.

Kā sākās “Doles tējas”?

Mūsu stāsts sākās 2011. gadā, kad meklējām vietu zāļu tēju un ārstniecības augu dārzam, kam vajadzēja lielu teritoriju. Mēs izvēlējāmies šo vietu Doles salā un visu sākām no nulles, jo sākotnēji šeit nekā nebija. Šogad mūsu uzņēmumam aprit jau astoņi gadi!

“Doles tējas” ir ģimenes uzņēmums. Kādi tam ir izaicinājumi?

Kā es smejos, ģimenes uzņēmums nozīmē, ka visi strādā, bet algu saņem mamma. Bet, ja nopietni, reizēm tas ir ļoti grūti, bet arī ļoti vērtīgi, jo mēs veidojam savu nākotni kopā.

Vai jūsu ģimene, ikdienā saimniekojot, pievērš uzmanību videi draudzīgai saimniekošanai?

Protams! Mēs atrodamies dabas parka teritorijā – visa Doles sala ir dabas parks, un šeit citādi nemaz nav iespējams. Ir jādzīvo saskaņā ar vidi un dabu. Tāpēc mēs vienmēr esam bijuši dabai draudzīgi – piemēram, šķirojam atkritumus. Audzējot tējas un ārstniecības augus, mēs neizmantojam ķīmiskas vielas un dārzā lietojam tikai organisku mēslojumu.

Vai tas, ka nodarbojaties ar augu tējām, nozīmē, ka arī paši ievērojat veselīgu dzīvesveidu?

Kopumā, jā, mūsu ģimene tiecas piekopt veselīgu dzīvesveidu. Tomēr tas nav pašmērķis – lauku darbos nepieciešams spēks un izturība, tāpēc esam fiziski aktīvi un rūpējamies par uzturu. Jāatzīst, ka sezonas laikā bieži vien gadās "grēkot" ar miega un atpūtas režīmu.

Kā jūs komentētu, cik ļoti zinātniski pārbaudīta ir ārstniecisko tēju iedarbība un cik daudz tajā ir vienkārši ticība, ka konkrēts augu maisījums palīdzēs risināt kādas veselības problēmas?

Daudzi mūsdienās pazīstami medikamenti sākotnēji ir aizgūti no augu valsts. Būtiskākā atšķirība starp aptiekas zālēm un mūsu tējām ir tāda, ka medikamentu ražotāji izmanto aktīvās vielas, ko mēs piedāvājam dabiskā veidā. Ja augus lieto pareizi, tie spēj palīdzēt līdzsvarot organisma procesus, un pasaulē ir pietiekami daudz pētījumu, kas to apstiprina.

Jūsu specifiskā lokācija "nav pa ceļam" jebkuram. Lai nokļūtu "Doles tējās" un "Svētku paviljonā", cilvēkiem jādodas mērķtiecīgi Doles salas virzienā. Kādi ir lielākie izaicinājumi un ieguvumi?

Lielākais izaicinājums ir radīt pievilcīgu piedāvājumu, kas motivētu cilvēkus atbraukt. Šajā ziņā var teikt, ka tūristu plūsmu pie mums veidojam paši. Lielākais ieguvums ir tas, ka pie mums ierodas cilvēki, kuri patiesi interesējas par to, ko piedāvājam.

Izstāsti par dzīvi Doles salā!

Cik man zināms, Doles sala ir vienīgā apdzīvotā sala Latvijā, un dzīvei uz salas ir savas īpatnības. Tehniski tā tagad ir pussala – tā ir bijis tikai pēdējos 50 gadus, jo līdz tam visa satiksme notika tikai ar ūdenstransportu. Tas "salas iedzīvotāja gēns" ir savrups, tādēļ sākumā šī kopiena nav ļoti atvērta un draudzīga. Pagāja desmit gadi, līdz, kā smejamies ar vīru, kaimiņi sāka ar mums sveicināties pa īstam. Bet šeit dzīvo brīnišķīgi cilvēki, ko esmu sapratusi, iepazīstot viņus tuvāk. Doles salas dzīve ir interesanta, jo visapkārt ir ūdens, ir vējains, un, lai gan esam tuvu Rīgai, šeit ir īsta lauku sajūta.

Kāda ir jūsu labākā recepte cīņai ar sezonalitāti tūrismā?

Nesezonā aktīvi gatavojamies sezonai! Mūsu sezona ir gara – no aprīļa vidus līdz Ziemassvētkiem, kad pieprasījums ir visaugstākais. Darba pietiek arī ziemā – kārtojam dokumentus, apmeklējam mācības, plānojam jauno sezonu, un, protams, cenšamies arī atpūsties, dodoties kādā ceļojumā, lai iegūtu jaunus iespaidus.

Kā saprast, ko tūrists vēlas?

Viesis vēlas gūt pieredzi – pataustīt, pasmaržot, sajust, nogaršot. Šai pieredzei jābūt tādai, kas uz brīdi viņu aizved citā, nepazīstamā vidē un pārsteidz. Cilvēki ceļo, lai uzzinātu un piedzīvotu kaut ko jaunu.

Kāpēc tūrismā labāk sadarboties, nevis konkurēt?

Sadarbība dod iespēju veidot pievilcīgākus piedāvājumus, jo neviens tūrisma uzņēmējs nevar piedāvāt pilnu pakalpojumu klāstu vienuviet. Taču mūsu pieredze rāda, ka sadarbībai jāveidojas dabiski – starp līdzīgi domājošiem cilvēkiem, kas atrodas uz viena viļņa. Kā saka – "ar varu mīļš nebūsi"!

Kā noris sadarbība ar vietējiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem?

Es uzskatu, ka tūrisma piedāvājumam jābūt draudzīgam vietējai kopienai, lai tas netraucētu kaimiņiem un apkārtnes iedzīvotājiem. Mums ir paveicies ar apkārtējiem tūrisma uzņēmējiem, ar kuriem sadarbojamies ikdienā un kuriem ir līdzīgs viedoklis. Doles salā mūsu kopējais piedāvājums ir mierīga atpūta dabā cilvēkiem, kas novērtē dabas mieru un klusumu. Cilvēki no pilsētas var atbraukt uz Doli, izstaigāt mežu, apmeklēt Daugavas muzeju, pārnakšņot kādā jaukā naktsmītnē, ienākt pie mums uz tēju un iegādāties gan mūsu tējas, gan citu vietējo ražotāju produkciju, ko piedāvājam veikaliņā.

Uzzināt vairāk par ''Doles tējām'' var šeit:

Mājas lapa: www.dolestejas.lv

Facebook  | Instagram

E-pasts: info@dolestejas.lv

Telefona nr.: +371 25 772 734

Adrese: Doles sala, blakus Daugavas muzejam. Var atrast ievadot navigācijā Doles tējas vai adresi – “Ziediņi”, Salaspils novads, LV2121.

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.