No 15. līdz 20. septembrim pie mums izzinošā un pieredzes bagātā vizītē ciemojās sadarbības partnerorganizācija no Islandes biedrību “Landsbyggðin lifi”, kas veicina cilvēku iesaisti, nevalstisko organizāciju attīstību Islandes lauku teritorijā. Šī pieredzes apmaiņa notika Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF) atbalstītā projekta “Biedrības "Pierīgas partnerība" kapacitātes stiprināšana efektīvai līdzdalībai” ietvaros.
Vizītes pamatmērķis bija klātienē sniegt ieskatu par “Pierīgas partnerības” teritoriju, biedrorganizācijām, lai savstarpēji izprastu un diskutētu, kā atbalstīt NVO attīstību, veicinātu līdzdalību un iedzīvotāju aktivitāti. Kā pamats tiek izvērtēts “Pierīgas partnerības” NVO info punkta rīcības plāns un tās darbība NVO sektora atbalstam. Lai mūsu partneri varētu labāk izprast un novērtēt mūsu reģionā esošo nevalstisko sektoru, vizītes ietvaros partnerus iepazīstinājām ar mūsu teritoriju, aktīvajām biedrorganizācijām, kopienām, NVO info punkta darbību un sniegtajām atbalsta iespējām.
Vizītes pirmajā dienā tika sniegta iespēja, tiekoties pie biedrorganizācijas pārstāvjiem - atpūtas kompleksā "Viesītes" tika aicināti uz sarunu par vīziju un vispārīgo ieskatu. Jo īpašu šo tikšanos padarīja tas, ka kompleksa saimniece un mūsu aktīvs biedrs Irīna Millere cienāja viesus ar vārītiem vēžiem. Turpinot vizīti, tika iepazīstināts ar vietējo kopienu darbību Tīraines Apkaimes Festivālā: gan piedaloies fotoorientēšanās, gan novērtējot diskusiju un aktivitāšu norisi. Dienas noslēgumā tika apmeklēta Annas koku skolas biedrību un uzņēmumu “Labie koki konstruē”, kur par savu darbību un vīziju pastāstīja saimnieks Edgars Neilands. Partneru uzmanību piesaistīja ideja, kā pielietot otrreizēji materiālu, radoši to pielietojot, un tādejādi veidojot mūsdienīgu, modernu un skaistu dizainu, mācot citus un iesaistot darbiniekus kā kopienu.
Vizītes otrajā dienā devāmies iepazīt brīvprātīgā projekta kocepta, ko augustā arī īsteno biedrība “Pierīgas partnerība” savā teritorijā - Mājas kafejnīcu dienas, šoreiz - Lapmežciemā, parādot arī Kaņiera ezera dabas burvību un viesmīlību, uzņēmību un cilvēku brīvprātīgo iesaisti, kā arī iepazīstinājām ar Jaunolaines kopienas, biedrības “Jaunolaines attīstībai”, organizētiem kopienas svētkiem “Zem ābeles”, parādot iedzīvotāju iesaisti, līdzdalību, jauniešu brīvprātīgo darbu.
Partneriem ļāvām iepazīt Olaines novada aktīvās organizācijas – biedroganizācijas “Citāds Es”, koprades telpu “Dzīvoklis” un Olaines novada jauniešu centru “Popkorns”. Šīs dienas kulminācijā organizējām semināru “BRĪVprātīgais = spēks”, kur satikās Islandes partneri ar mūsu teritorijas organizāciju, kopienu un interešu grupu pārstāvjiem. Seminārā mēs informējām par Pierīgas partnerības NVO Info punkta darbību, runājām par Islandes un Latvijas pieredzi NVO sektorā un brīvprātīgo darbu, kas ir spēcīgs resurss nevalstiskā sektora un sabiedrības ietekmei kopumā.
Noslēdzošā diena tika veltīta Zemgales pērles - Rundāles pils apskatei. Tāpat partnerus iepazīstinājām ar Zemgales NVO centru un senioru biedrības “Liepas” aktivitātēm, kā arī ar biedrības “Rīgas apkaimju alianses” pieredzi un darbības principiem.. Šāda veida iepazīstināšana ar vietējām organizācijām palīdz veicināt sadarbību un sapratni starp dažādu valstu nevalstiskajiem sektoriem. Vizītes noslēgumā Islandes pārstāves novērtēja “Pierīgas Partnerība” kā veiksmīgu spēlētāju nevalstiskajā sektorā, jo biedrības darbs ir tik iedvesmojošs un atbalstošs apkārtējām organizācijā. Islandes partneri izteica savu prieku par pieredzi, ko ir ieguvuši pie mums un varēs ņemt līdzi uz savu valsti.
Šāda pieredzes apmaiņa ir būtiska, jo tā veicina sadarbību un savstarpējo sapratni starp organizācijām no dažādām valstīm. Tā ir iespēja iegūt jaunas idejas un zināšanas, kas varētu noderēt mūsu turpmākajā darbībā un veicināt efektīvāku līdzdalību sabiedriskajā dzīvē.
Novembra beigās biedrības “Pierīgas Partnerība” pārstāvji dosies atbildes braucienā uz Islandi, taču šis brauciens tiek organizēts AIF divpusējas sadarbības iniciatīva “Together - stronger and smarter” (“Kopā stiprāki un zinošāki”) ietvaros.
"Icelandic Rural Community Association" (IRCA) ir "lietussarga" organizācija, kas darbojas un aizstāv savu biedrorganizāciju intereses, darbojas kā eksperti interešu aizstāvībā vietējā un starptautiskā līmenī, piem., aktīvi darbojas Eiropas Lauku parlemanetā (European Rural Parlament). IRCA apkopo vajadzības, organizējot darba grupas. IRCA ir jau iepriekšēja pieredze, kā attīstīt un ietekmēt pilsonisko aktīvo iedzīvotāju kopienu veidošanos un stiprināšanu reģionos kā komunikācijas centram, veicinot savas kā "jumta jeb lietussarga" organizācijas lomu.
Aktivitāte notiek projektā "Biedrības "Pierīgas partnerība" kapacitātes stiprināšana efektīvai līdzdalībai", kas tiek īstenots Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.-2021. gadam Aktīvo iedzīvotāju fonda Latvijā programmas “Ilgtspēja un kapacitāte” ietvaros, projekta līgums Nr. AIF/2022/KAPAC2/126.