Kampaņas "BRĪVprātīgais=spēks!" ietvaros, mēs, biedrība “Pierīgas partnerība”, aicinājām atsaukties brīvprātīgos no Mārupes un Olaines novada un dalīties savos brīvprātīgo stāstos un pieredzē, lai varētu iedvesmot un mudināt citus būt drosmīgiem līdzdarboties. Tas varēja būt stāsts par darbu ar vietējām nevalstiskajām organizācijām, sociālajām programmām, vides aizsardzību, atbalstu kopienām, kultūras un izglītības aktivitātēm vai citām jomām, kur ir sniegts ieguldījums. Mēs vēlamies sadzirdēt, dalīties un lepoties ar šiem stāstiem, jo zinām, ka mūsu teritorijā ir brīvprātīgie, kuri ir snieguši neizmērojamu ieguldījumu mūsu kopienas un teritorijas attīstībā. Vairāk par kampaņu ŠEIT.
BRĪVprātīgais=spēks: Elīna Puncule (interviju PDF meklē ŠEIT)
Labais vienmēr vairo labo!
Elīna Puncule - Pēc profesijas pasākumu organizatore ar maģistra grādu kultūras menedžmentā. Mārupes aukstumpeldētāju kustības aizsācēja, biedrības “Labdarības lapa” komandas un Ukrainas palīdzības noliktavā brīvprātīgā. Elīna iesaistās arī dažādās labdarības akcijās - dzīvniekiem, senioriem u.c. Brīvprātīgo darbu dara, jo ir dabiska vēlme palīdzēt cilvēkiem, veidot pasauli labāku un ar savu darbu un aktivitātēm novērst to, kas pašai nepatīk. Elīnas vadmotīvs - humors un pozitīvs skats uz dzīvi!
Es vienkārši esmu tāds cilvēks, kuram nav vienalga. Man nekad ne par ko nav vienalga. Jau bērnībā man piemita liela atbildības sajūta un vēlme iesaistīties, jo dzīvoju Mārupītes gatvē blakus Daugavas ielas lielajam aplim, kur katru pavasari notika kūlas dedzināšana. Man, visticamāk, pat nebija 10 gadi, bet es vienmēr skrēju uz notikuma vietu ar spaiņiem un lejkannām, lai dzēstu kūlu un glābtu mazās, dzīvās radības. Būdama mazs bērns, arī izsaucu ugunsdzēsējus, kad pašas spēkiem netiku galā. Vēlāk jau nopietnāka brīvprātīgā darba pieredze bija studējošo pašpārvaldē, kur, manuprāt, cilvēki iegūst visas iespējamās prasmes, kas ir nepieciešamas, lai veiksmīgi veidotu savu karjeru. Tad, kad tu esi vienreiz jau kaut ko t
ādu vadījis un darījis, tad tālāk tā vēlme iesaistīties notiek automātiski. Manī mīt ļoti augsta atbildības sajūta. Es gribu izdarīt visu iespējami augstākā līmenī, lai cilvēkiem būtu patīkami, baudāmi un kvalitatīvi.
VIENS CILVĒKS VAR SĀKT BŪTISKAS PĀRMAIŅAS
Lai notiktu pozitīvas pārmaiņas, bieži ir nepieciešama viena drosmīga un uzņēmīga persona, kas sāk rīkoties. Mārupes aukstumpeldētāju kustība ir 2018. gadā no nulles uzsākta mana iniciatīva. Es redzēju iespēju, es sapratu, ka neviens cits to nedarīs, ja vien es pati to neizdarīšu. Līdz tam Mārupē nebija vietas, kur baudīt ziemas peldes, un mēs sākām meklēt tuvākās vietas, kur doties ziemas peldēs – braucām uz Ozolniekiem vai Piņķiem. Taču vienā brīdī iedomājos, ka man ir pazīstams “JIP Mārupīte” īpašnieks, kurš varbūt varētu atvēlēt teritorijā peldvietu. Tā tas viss sākās: vienkārši no idejas, no vajadzības. Es uzņēmos šo darīt brīvprātīgā kārtā, lai ne tikai man būtu šī peldvieta, bet arī daudziem simtiem cilvēku. Kustība aug ļoti strauji plašumā, jo tas ir kļuvis populāri. Cilvēki vēlās veselīgāk dzīvot, kaut ko darīt savas labsajūtas labā. Aukstumpeldes ir tiešām viens no tiem veidiem, kā sevi gan mentāli, gan fiziski saglabāt ļoti labā formā. Secinājums: kad redzi kaut ko, kas tev nepatīk vai kas varētu būt labāk, neaizmirsti – iespēja rīkoties sākas ar tevi pašu!
ATSLĒGAS VĀRDS - KOMANDA
Būtiska ir pleca sajūta, kas izveidojas, darot labus darbus; kad satiekas līdzīgi domājoši cilvēki un neviļus kļūst par komandu, kurā katrs gatavs veikt atbildīgi savus pienākumus. Esmu ārkārtīgi laimīga, ka no šī nulles punkta līdz šodienai ir izveidojusies fantastiska Mārupes aukstumpeldētāju komanda ar aktīviem cilvēkiem, kuri ir gatavi dažādās lomās iesaistīties un palīdzēt. Es absolūti neesmu viena, bet man ir brīnišķīga komanda ar dažādu nozaru profesionāļiem, kur ir gatavi skriet, lekt, pat braukt pa nakti ar laivu ezerā -15 °C, cirst ezerā 50 metru garu āliņģi. Mēs kopīgiem spēkiem noorganizējām Pirmās Ziemas peldēšanas sacensības Mārupē. Tā ir laime un prieks - spēt aizraut citus un just reālu atbalstu vietā, kur mūs saista tikai un vienīgi ideja. Esmu bezgalīgi pateicīga saviem brīnišķīgajiem kolēģiem, jo viens var izdarīt daudz, bet bez komandas nekur tālu nevar tikt.
PALĪDZĪBA GRŪTĪBĀS NONĀKUŠAJIEM
Palīdzības sniegšana citiem, īpaši tiem, kas nonākuši grūtībās, ir īpaši nozīmīga un cilvēciska darbība. Brīvprātīgi iesaistos arī biedrības "Labdarības lapa" Ukrainas palīdzības noliktavā jau no pirmajām kara dienām, palīdzot Ukrainas bēgļiem un iedzīvotājiem. Sākumā noliktavā biju praktiski katru dienu, jo bija tā drausmīgā neziņa. Visi, kas strādāja noliktavā, vienojāmies, ka labāk ir darīt un palīdzēt, nevis dzīvot bailēs un neizpratnē, kas vispār notiks. To uztraukumu likām lietā vienkārši reāli palīdzot, darot fizisku darbu. Sākumā iesaistījās simtiem cilvēku, šobrīd mēs esam daži desmiti, kas cenšas paralēli savai piepildītajai ikdienai ar ģimeni, ar darbiem, atrast tās stundas, lai palīdzētu. Mēs rodam to laiku tik, cik katrs varam, veidojam grafiku, lai varētu nodrošināt noliktavā atvērto durvju dienas. Sākotnēji tas bija fizisks darbs: šķirot, kārtot, nēsāt kastes, vēlāk, ņemot vērā manu pieredzi organizēšanā, pieslēdzos plānošanas darbos. Šāds brīvprātīgais darbs apliecina, ka vienmēr ir iespējams rast veidu, kā palīdzēt tiem, kuriem to visvairāk vajag, pat ļoti sarežģītās situācijās.
IET UN DARĪT
Brīvprātīgais darbs un palīdzība citiem var būt ārkārtīgi nozīmīga, jo var ilgtermiņā pozitīvi ietekmēt gan cilvēku likteņus, gan kopienas dzīvi. Es viennozīmīgi redzu sava darba rezultātu. Mani ļoti iepriecina aukstumpeldētāju komandas izveide, jo mēs pirms četriem gadiem bijām pilnīgi sveši cilvēki, kas pat uz ielas nesasveicinājās. Šobrīd mēs roku rokā ar kopīgām vērtībām, ejam kā kolektīvs, kas ir organiski izaudzis no vienas trakās idejas. Tāpat arī ļoti novērtēju, ka man pilnīgi sveši cilvēki nāk klāt, raksta vēstules un zvana, sakot, cik viņiem tas ir vērtīgi. Dalos ar zināšanām un iedvesmoju, lai cilvēki mēģina un dara. Manuprāt, ir ļoti būtiski, ka kāds tevi pamudina, ieraudzīt, ka neesi viens un vari pievienoties. Ja tu pats esi pozitīvs, kad ap sevi sapulcē tos pozitīvos. Mēs aukstumpeldētajos viennozīmīgi sakām, ka tas būs ieguvums ne tikai veselībai un mentālajam stāvoklim, bet arī jūs būsiet vienkārši pozitīvu cilvēku kompānijā. Pārmaiņas var nebūt uzreiz pamanāmas, bet ar laiku tās var kļūt redzamas un iedvesmojošas.
BRĪVPRĀTĪGAIS DARBS AUG UN ATTĪSTĀS
Sākot brīvprātīgo darbu, ir ļoti svarīgi saprast, kādajoma, grupa vai problēma tieši tev ir vissvarīgākā, piemēram, dzīvnieku aizsardzība, seniori, bērni, varbūt māksla vai zinātne, vai labdarība kopumā. Katrs cilvēks ir unikāls, un viņa vēlmes, vērtības un interešu sfēras var būt atšķirīgas. Tāpēc ir labi koncentrēties uz jomu, kas patiešām ir svarīga un nozīmīga, tuva sirdij. Ja jūs mīlat dzīvniekus, tad darbs dzīvnieku patversmē vai citos dzīvnieku aizsardzības projektos var būt lieliska iespēja palīdzēt. Tāpat arī, ja jums ir interese iesaistīties senioru aprūpē, tad varat meklēt iespējas brīvprātīgi strādāt šajās jomās. Apkopot intereses, savas spējas, talantus, ko varētu sniegt šīm organizācijām, un tad jau konkrēti meklēt pēc atslēgas vārdiem, jo šobrīd ir ļoti plašas brīvprātīgā darba iespējas. Galvenais - sekot sirdij un darboties jomā, kas jums ir patiešām nozīmīga, jo tad jūs jutīsiet īpašu saikni un būsiet motivēti darīt to labāk.
“Tāda es esmu, un savādāk es nemaz nevarētu.”
Es šobrīd arī mācos pateikt “Nē!”, jo pārāk daudz saku “Jā!”, un tad rodas darbu sastrēgums. Taču menedžmenta atslēga ir plānošanā un darbu sabalansēšanā. Ir jāizvērtē prioritātes. Atbildības sajūta un apņemšanās ir būtiskas īpašības, kas palīdz nodrošināt projektu veiksmi un sasniegt izvirzītos mērķus. Pēdējā mēnešu laikā es bieži ceļos pulksten sešos, lai izveidotu dienas plānu un darbu sarakstu, jo man vienlaicīgi ir pamatdarbavieta un vēl seši projekti, tai skaitā arī brīvprātīgā darba pienākumi. Es vienkārši daru, nu nav jau variantu! Mana prioritāte ir lai viss noritētu līmenī. Es būšu tikpat traka arī turpmāk – iesaistīšos, palīdzēšu, glābšu suņus, palīdzēšu ukraiņiem. Būt nesavtīgam un atvērtam pasaulei ir daudz foršāk, nekā vienmēr prātot, kas man par to būs? Ja nekas nebūs, tad nedarīšu... Viss labais tikai vairojas un tādā vai citā negaidītā veidā nāk atpakaļ, bet tas noteikti nevar būt vadmotīvs. Vēlmei palīdzēt jābūt dabiskai un pašmotivētai. Uzskatu, ka katram vajadzētu būt iejūtīgākam pret citiem. /Elīna Puncule/
Elīna, paldies, ka tu esi!
Mēs lepojamies ar cilvēka spēku, degsmi, kas brīvprātīgi tiek ieguldīts mūsu kopienās, teritorijas attīstībā. Tā tiek veidota mūsu nākotne labāka, sirsnīgāka un līdzcietīgāka. Lai brīvprātīgais spēks turpina spīdēt!
Aktivitāte notiek projektā "Biedrības "Pierīgas partnerība" kapacitātes stiprināšana efektīvai līdzdalībai", kas tiek īstenots Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.-2021. gadam Aktīvo iedzīvotāju fonda Latvijā programmas “Ilgtspēja un kapacitāte” ietvaros, projekta līgums Nr. AIF/2022/KAPAC2/126. Vairāk par NVO info punktu lasi ŠEIT.