Ukraiņu vareniki Latvijā – “TrīdiRīdi Kultūrgarša”

Ukraiņu vareniki Latvijā – “TrīdiRīdi Kultūrgarša”

Uzņēmums dibināts: 2022
Darbinieku skaits: 2
Nozare: sabiedriskā ēdināšana, pārtikas ražošana
Inovatīvais virziens: sociālā atbildība

Atbildība pret apkārtējiem ir tas, kas raksturo Ķekavas novada uzņēmumu “Aluna”. Uzņēmuma vadītājs Raimonds Brodužs uzņēmumu dibināja ar mērķi sniegt darba iespējas ukrainietei Lidijai, kuras vareniki iekarojuši daudzu sirdis.

2002.gadā Brodužu ģimenes mājā uz nenoteiktu laiku ieradās dzīvot ukraiņu bēgļu ģimene. Dzīvojot zem viena jumta, ukrainiete Lidija ar prieku gatavoja dažādus tradicionālos ukraiņu ēdienus, piemēram, boršču un vareņikus. Visiem šie gardumi ļoti iegaršojās.

Tā kā Lidijai nebija darba, Raimonds Brodužs nolēma dibināt uzņēmumu, lai visiem būtu iespēja baudīt vareņikus un sievietei būtu pastāvīga darbavieta.

Lai uzsāktu uzņēmējdarbību, Raimonds ar ģimeni organizēja ziedošanas kampaņu, piemēram, nopērkot krūzīti, saņemtie ienākumi tika novirzīti maza tirdzniecībai piemērota vagoniņa izbūvei. Ziedotājiem bija iespēja apmeklēt vagoniņa atklāšanas pasākumu. Vagoniņš bija pirmais lielais solis uzņēmuma “Aluna” attīstībā, kas deva pārliecību, ka uzņēmums var doties izbraukumos un piedāvāt produkciju arī nelielos banketos citur Latvijā.

Pēc veiksmīgā starta Raimonds nolēma varenikus tirgot ne tikai pagatavotus, bet arī saldētus. Uzņēmums pieteicās LEADER finansējuma atbalstam Partnerībā Daugavkrasts, lai iegādātos vairākas iekārtas, tajā skaitā mīklas mīcītāju, kas būtiski atvieglo darbu. Projekta ietvaros tika radīts arī  zīmols “TrīdiRīdi Kultūrgarša”.

Visu mājās ražoto produkciju gatavo Lidija, savukārt Raimonds vada uzņēmuma attīstību un dažādos organizatoriskos darbus, piemēram, izejmateriālu piegādes. Šobrīd sortimentā ietilpst arī citi gardumi. Nākotnes plānos ietilpst paplašināšanās, iekārtojoties jaunās un lielākās telpās, ražojot lielākos apjomos un izplatot produkciju veikalos.

Lidija ir mamma bērnam ar īpašām vajadzībām, tāpēc Raimonds kā darba devējs cenšas maksimāli palīdzēt, piemēram, pielāgojot darba laiku tā, lai Lidija varētu pilnvērtīgi rūpēties par savu atvasi. 2023. gada vasaras izskaņā Lidija nokārtojusi latviešu valodas A2 līmeni, bet šobrīd apgūst jau B2 līmeni, kas ļauj vieglāk sazināties ar vietējiem iedzīvotājiem.

Uzņēmums lielu uzmanību pievērš atkritumu šķirošanai un pārtikas atkritumu samazināšanai. Raimonds rūpīgi plāno produktu piegādes, lai nekas nepaliktu pāri un nebūtu jāizmet. Atkritumu šķirošana šķiet pašsaprotama – tiek šķirota plastmasa, stikls un citi materiāli, aizgādājot tos uz tuvāko šķirošanas punktu. Raimonds min, ka ražošanas procesā nereti kāds produkts beidzas un darba diena jābeidz ātrāk, taču labāk, lai to pietrūkst, nevis ir jāmet ārā.

“Par atkritumu šķirošanu un kopējā apjoma samazināšanu nebūtu jādomā tikai uzņēmējiem, bet ikvienam vajadzētu saprast, cik daudz dažāda veida atkritumu tiek radīti un kāda ir katra cilvēka ietekme. Zemeslode nav domāta, lai to piesārņotu līdz pēdējam zemes pleķītim,” norāda Raimonds.

“Aluna” nākotnē vēlētos sniegt iespēju strādāt vairāk cilvēkiem, lai viņiem būtu iespēja darboties, socializēties un viņi darbā justos labi – to nevar aizstāt neviens mākslīgais intelekts.

Raimonds uzskata, ka uzņēmumiem būtu jānodarbina cilvēki no dažādām sociālā riska grupām, sniedzot iespēju strādāt un saņemt atalgojumu, nevis tikai pabalstus – tā ir iespēja veicināt iekļaujošāku sabiedrību un kāpināt labklājības līmeni valstī.

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.