Izsludināta pieteikšanās atpazīstamības zīmei “Viedais ciems 2022”

Izsludināta pieteikšanās atpazīstamības zīmei “Viedais ciems 2022”

Aicina Latvijas ciemus lepoties ar kopienās paveikto un pieteikties atpazīstamības zīmei “Viedais ciems 2022”

Lauki ir mūsu sabiedrības struktūra un mūsu ekonomikas asinsrite. Lauki ir mūsu identitātes un ekonomiskā potenciāla galvenā sastāvdaļa. Mēs lolosim un saglabāsim savus lauku apvidus un ieguldīsim to nākotnē.”
– Urzula fon der Leiena, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja

Ar šiem vārdiem Eiropas Komisija 2021. gada 30. jūnijā izvirzīja ES lauku reģionu ilgtermiņa vīziju lauku teritorijām 2040. gadam, apzinot izaicinājumus, kā arī izceļot dažas no perspektīvākajām iespējām laukiem. Vīzijā ir iekļauts Lauku rīcības plāns, kura mērķis ir padarīt Eiropas laukus stiprākus, savienotākus, noturīgākus un pārtikušus, paredzot Lauku observatorijas izveidi datu pieejamības sekmēšanai, Lauku Pakta iniciatīvu un to ietvaros turpinot viedo ciemu spēcināšanu un kustības attīstību.

“Viedie ciemi” ir kopienas lauku apvidos, kas pašas veido un pielieto jaunus risinājumus, lai nodrošinātu ciemu dzīvotspēju. Atbildot uz aktuālajiem izaicinājumiem, ciemi balstās vietējos resursos, izmanto savas stiprās puses un iespējas. Lai uzlabotu savus ekonomiskos, sociālos un/vai vides apstākļus viedais ciems īsteno līdzdalības pieeju, ievieš tehnoloģiskas un organizatoriskas inovācijas, veido sadarbību un ir aktīvs partneris citām kopienām un pašvaldībām.

Biedrība “Latvijas Lauku forums” aicina Latvijas ciemus un kopienas dalīties to vieduma atslēgās, piesakoties “Viedais ciems 2022” atpazīstamības zīmei. Iniciatīva tiek īstenota ar mērķi atzīt un atbalstīt Latvijas lauku kopienu labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju centienus veidot aktīvāku, iesaistošāku kopienas dzīvi un inovatīvus risinājumus esošajiem izaicinājumiem. Pretendēt uz atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2022” ir aicināta ikviena Latvijas lauku aktīvā kopiena un ciems, līdz 2022. gada 13.maijam (ieskaitot) aizpildot pieteikumu šajā saitē: https://ej.uz/VC2022

Kopienu pieteikumus izvērtēs ekspertu žūrija, kuru veido ministriju pārstāvji, digitalizācijas, dizaina domāšanas, vides ilgtspējas, līdzdalības, mārketinga un citu jomu eksperti, kā arī praktiķi no kopienām un vietējām rīcības grupām.

Atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2022” ieguvēju godināšana notiks Latvijas viedo ciemu un lauku kopienu forumā š.g. 29. un 30. jūnijā. Atpazīstamības zīmes ieguvēji un kandidāti kļūs ne tikai par daļu no Latvijas viedo ciemu tīkla, iegūstot plašākas atpazīstamības un sadarbības iespējas, bet arī saņems žūrijas ieteikumus un pieredzējuša mentora padomus un atbalstu tālākajai attīstībai.

Iniciatīva piešķirt atpazīstamības zīmi “Viedais ciems” Latvijā pirmo reizi tika izsludināta 2021.gadā kā daļa no komunikācijas kampaņas starptautiskā LEADER projekta “Smart villages LEADER Network” ietvaros. Kampaņu iniciēja trīs vietējās rīcības grupas Privātās un publiskās partnerattiecību biedrības “Zied zeme” vadībā, sadarbojoties ar biedrībām “Pierīgas partnerība” un “Jūras zeme”. 2021. gadā aktivitāte guva lielu atsaucību, saņemot gandrīz 40 kopienu pieteikumus no visas Latvijas. Sekmējot projekta ietvaros īstenoto rezultātu ilgtspēju un attīstību, šogad kampaņas īstenošanas iniciatīvu pārņēmusi biedrība “Latvijas Lauku forums” īstenojot to vēl plašākā – visas Latvijas mērogā.

Plašāka informācija un “Viedais ciems 2022” vadlīnijas pieejamas ŠEIT.

Detalizētāku kritēriju skaidrojumu skatīt ŠEIT.

 

Nacionāla mēroga vietējo kopienu apzināšanas un aktivizēšanas iniciatīva ”Atpazīstamības zīme ”Viedais ciems 2022”” tiek īstenota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par informācijas saturu atbild biedrība “Latvijas Lauku forums.

Biedrības "Pierīgas partnerība" darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000003

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

© 2022 biedrība "Pierīgas partnerība"

Mājaslapas izstrādi finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.